Prokurorai šešėlį metė buvusiam Širvintų ligoninės vadovo pavaduotojui    Pradinukus ir darželinukus aplankė AMSIS    Greit prabėgo vasara    Vos pastatytas Sporto kompleksas jau yra ardomas?    Su kultūros darbuotojais solidarizavosi ir širvintiškės   
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

AUTOBUSŲ GRAFIKAS ŠIRVINTŲ RAJONE

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar Širvintose bus išsaugota nepriklausoma ligoninė?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...
Reklaminis skydelis

orai24.lt

 • +14°
  Giedra, be kritulių
 • +15°
  Debesuota, be kritulių
 • +15°
  Giedra, be kritulių
 • +15°
  Mažai debesuota, be kritulių
 • +14°
  Giedra, be kritulių
 • +14°
  Debesuota, be kritulių
 • +14°
  Giedra, be kritulių
2018 rugsėjo 20 d., Ketvirtadienis

VARDADIENIAI

Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

SIŪLO DARBĄ

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

TAPK DONORU

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Apie Suzuki metodą ir kitus provincijos baubus


Kartais viskas pakrypsta neplanuotai. Rodos, imiesi kokios nors paprastos užduoties, o viskas aplink ima ir susivelia. O tu nei pirmyn negali žengt, nei atgal pasukt…

Kai Krašto naujienose publikavome straipsnį apie mokytoją Valdą Povilaitį ir garsiai paklausėme – ar neatsirastų norinčių jo veiklą paremti, padėti. (”Keliame problemą: kas vaikams suteiks galimybę?“. Krašto naujienos, 2012-11-23, http://xn--kratonaujienos-s0c.lt/2012/11/keliame-problema-kas-vaikams-suteiks-galimybe/ ). Viskas atrodė labai paprasta. Juolab, kad ta veikla graži, prasminga ir labai naudinga. Tereikia tą naudą įžvelgti ir pradėti judinti traukinį. Straipsnyje klausėme – „Ar imtųsi mūsų rajono meras tokios unikalios ir garbingos misijos? O gal Rajono Kultūros, švietimo, jaunimo ir sporto komiteto pirmininkas K. Pakalnis?“. Abiems išsiuntėme užklausimus. Tarybos narys Kęstutis Pakalnis atsiliepė labai greitai. Meras nustebino visiška tyla. Neįdomu? Nereikalinga? Tapo keista.

Neilgai trukus publikavome ir Kęstučio Pakalnio straipsnį apie tai, kad jis ketina mokytojui padėti. („Kas vaikams suteiks galimybę? Kęstutis Pakalnis imasi iniciatyvos“ Krašto naujienos, 2012-11-26, http://xn--kratonaujienos-s0c.lt/2012/11/kas-vaikams-suteiks-galimybe-kestutis-pakalnis-imasi-iniciatyvos/)Pasirodo, yra tų reikiamų fondų, galima kreiptis finansinės paramos. Deja, kol kas taip ir neišsiaiškinome nei kokie tai fondai, nei kaip juos rasti, nei ką jie remia…

Na, bet tai kita daina. Įdomiausi dalykai pradėjo vykti po antrojo straipsnio pasirodymo. Netrukus paskambino pats Kęstutis Pakalnis ir nuogąstaudamas papasakojo, kad sulaukė įvairių replikų, o Tarybos narė Irena Vasiliauskienė paklausė tiesiai šviesiai – ar jis tikrai ketinąs remti Valdą Povilaitį, mat jo veikla kuo tai su sektomis susijusi. „Aš per savo buvimo politikoje laikotarpį esu girdėjęs tiek visokiausių nebūtų istorijų, jog manęs tai nebestebina, – pasakojo K. Pakalnis, – tiesiog noriu informuoti, jog žmonės taip vertina mokytojo pastangas“.

K. Pakalnis ir I. Vasiliauskienė prieš Tarybos posėdį. Foto: V. Valiukevičienė

I.Vasiliauskienė nebuvo kalbi. Pasakiusi, jog tai buvo ne viešas, o privatus pokalbis su K. Pakalniu, išsigynė kalbėjusi apie sektą. „Nemanau , kad visi privatūs pokalbiai su Gerb.Kęstučiu yra skirti spaudai. Apie Suzuki mokymą ir privačias mokyklėles galima rasti žinių internete. Tai yra netradicinio ugdymo  privačios mokyklos, jų įkūrėjas  remiasi zenbudizmo filosofija , kuo remiasi mūsų rajone veikianti mokykla, tikrai nesidomėjau ir nežinau. Jeigu ta mokyklėlė steigtųsi mūsų savivaldybėje, tai turėtų gauti steigėjo (t.y. tarybos pritarimą)” – taip el.paštu į Krašto naujienų užklausimą atsakė Tarybos narė Irena Vasiliauskienė.

Taip, dėl privačių pokalbių sutinkame. Tačiau, ar pokalbį apie rajone veikiančias galimas sektas ar šiaip ne iki galo pažįstamas religines filosofijas galima laikyti “privačiu”? Mūsų supratimu – ne. Tad imame vynioti siūlą toliau, tikėdamiesi surasti siūlo galą.

Pirmiausia kalbiname patį mokytoją Valdą Povilaitį, Lietuvos Suzuki Asociacijos prezidentą. Kas geriau už jį gali žinoti apie savo veiklos tikslus, metodus bei filosofijas.

Valdas Povilaitis:

V. Povilaitis

Kadaise, sunkiais pokario metais, japonų mokslininkas, smuikininkas, kompozitorius, ugdymo filosofas Shinichi Suzuki (1889-1998), siekdamas savo šaliai atiduoti geriausia, ką mokėjo, atokiame Japonijos miestelyje Matsumoto įkūrė mokyklą, kurioje mokė muzikos, taikydamas savo sukurtą Motinos kalbos metodą. Metodas paplito visoje Japonijoje, šeštajame XX a. dešimtmetyje juo buvo susidomėta JAV, septintajame – Vakarų Europoje.

Didžiausias viltis mokslininkas dėjo į vaikus – suaugę žmonės, jo pastebėjimu, yra iš dalies arba visiškai praradę prigimtinį imlumą, kurio dėka vaikai gali išsiugdyti bet kurios mokslo ar meno srities talentą.

Jo darbus tęsia Pasaulinės Suzuki Asociacijos (ISA), Europoje – Europos Suzuki Asociacijos (ESA) nariai. Lietuvos Suzuki Asociacija veikia nuo 1998 m. Jos tikslas – praturtinti Lietuvos švietimo sistemą Sh.Suzuki idėjomis, diegiant jas ankstyvajame, muzikiniame ir bendrajame lavinime.

Tiek trumpai apie Suzuki  metodo atsiradimą.

Suzuki mokytojai mokosi taip pat daug, kaip ir jų mokiniai. Foto: V. Valiukevičienė

Prieš penketą metų pradėjau mokyti vaikus Širvintų Meno mokykloje. Taip jau Lietuvoje nutinka, kad net ir patys kilniausi siekiai nebūtinai turi susilaukti pritarimo ar palaikymo. Greičiau atvirkščiai – pernelyg aktyvią veiklą visuomet lydi įtarumas, nepasitikėjimas, šantažas, apkalbos. Tai netgi savotiškai įdomus reiškinys – stebėti kaip patikimai veikia šie provincijos instrumentai. Niekada nešvaisčiau laiko bandymams įrodyti ar apginti savo tiesą prieš kokią tai piktavalę Vileikiškių bobutę, pavydžią kolegę mokytoją ar nesusipratusią “kultūrininkę”. Na, bet jeigu jau šiuo provincijos žargonu prabilo savivaldybės Tarybos narė, tuomet tylėti būtų neteisinga. Juolab, kad ponia Irena Vasiliauskienė atstovauja politinei jėgai, kuri, kaip teigiama, vykdo atsakingą politiką.

Jei manoma ar nuogąstaujama, kad priklausau sektai, reikia numanyti, kad darau kažkokią nusikalstamą veiką. Tad ar ne Tarybos narės pareiga rimtai susidomėti ir užkirsti kelią galimai žalai? Tikriausiai jau senokai turėjau būti iškviestas į atitinkamas institucijas ir apklausiamas – ko, kokiu tikslu ir kokių filosofijų, pažiūrų vedinas mokau rajono vaikus.

Iš tiesų nežinau, kur I. Vasiliauskienė rado informaciją, kad Šiniči Suzuki remiasi Zen budizmo filosofija. Aš pats neturiu nieko prieš bet kurią religiją ir nemanau, kad Zen budizmas, jei tik kas nors jį, tikrą, propaguotų, būtų blogai. Tačiau aš esu muzikos mokytojas ir Šiniči Suzuki buvo muzikos mokytojas. Su jokiomis religijomis, religinėmis pakraipomis ar juo labiau sektomis šis mokymas nėra susijęs. Kaip jau anksčiau minėjau, Š. Suzuki mokymas remiasi Motinos kalbos metodu. Šis metodas randa vietą bet kurioje šalyje, bet kokioje tautoje, bet kurioje šeimoje. Jis nei religinis, nei nacionalistinis. Atvirkščiai, jis gali sustiprinti bet kuriuos kilnius mokymo tikslus – tautiškumą, pilietiškumą. Suzuki metodu vaikus galima (ir tai būtų labai puiku) mokyti bet kurios šalies tradicinėje sistemoje. Maža to, šis metodas idealiai tiktų bet kuriai krikščioniškai mokyklai (kas mūsų Tarybos narei yra labai svarbu), nes paremtas meile, pagarba šeimai ir vaikui.

Suzuki mokymo metodika netrukdo tautiškumui. Nuotraukoje – tautiškais rūbais pasipuošę Norvegijos Suzuki mokinukai. Foto: http://www.norsuzuki.no/hjem/

Apgailėtina, jeigu politikė mano, kad privačiuose pokalbiuose gali šnekėti viena, o žiniasklaidai sakyti visai ką kita. Anksčiau maniau, kadžodžiai “netradicinis” ir “privatus” gali sukelti pyktį tik užkietėjusiems komunistams. Pasirodo, ne tik. Apgailėtina, kuomet mokytoja, apie vieną pažangiausių pasaulio mokymo metodikų, internete kažkaip “sugeba” aptikti tik jai pačiai suprantamas tiesas“.

Tikrai keista sužinoti tai, ką apie tave visi „žino“ tuomet, kai kreipiesi pagalbos. Įdomus komunikavimo būdas. Visi žinom, visi tylim. Verčiau aukojam, nei imamės veikti?

Net nelabai įmantrus psichologas situaciją apibūdintų taip – kai trūksta kompetencijos, drąsos ir žinių, žmonės veikia stručio principu – galvą į smėlį ir tyliai, apsimesdami, kad nieko nemato bei  nieko nežino, leidžia įvykiams tekėti savo vaga bei laukia, kad kažkas kitas imsis tvarkdario misijos. O jei taip ir nebūtų prasitarta apie „didžiąją paslaptį“? Jei „tiesa“ taip ir liktų „tik privačiam pokalbiui“?

Daug klausimų, daug pasvarstymų. O atmintyje iškyla vienos garsios eiliuotos pasakos žodžiai: „Žmonės ten gyvena tamsūs ir pikti. Pražudys jie tave…“. Taip pat vis prisimenu ne kartą ir ne iš vieno žmogaus girdėtus žodžius, jog Širvintose šviesūs žmonės ilgai neužsibūna, arba užsidaro savame pasaulėlyje ir tyliai ramiai savo gražius darbus dirba…

Kitame straipsnyje plačiau papasakosime apie Suzuki metodą. Sako, kad bijai to, ko nepažįsti. Nors iš tiesų informacijos apie šį metodą apstu internete, yra išleista lietuviška knyga „Auginti meile“ apie Motinos kalbos metodo įkūrėją Šiniči Suzuki, tačiau, matyt, atėjo metas rašyti apie tai plačiau ir dažniau.

Vilma Valiukevičienė

 


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis

9 Komentarai (-ų)

 1. tata sako:

  Tokios erudicijos, noro ir gebėjimo dirbti su vaikais kaip Mokytojas Valdas dirba dar ne vienam mokytojui reikėtų pasimokyti.Aš esu labai laiminga, kad mano vaikas prisiliečia prie tokio gražaus ir didingo instrumento kaip violončelė.Sėkmės MOKYTOJAU mokant vaikus muzikos.

 2. Gaila sako:

  Leiskite paklausti , ar kartais tokiais „privačiais pokalbiais“, nesiekiama apšmeižti kitą asmenį?
  Straipsnis labai teisingas, nes „užkabina“ labai svarbų klausimą. Koks skirtumas, ar tu žmogų sieki pažeminti „privačiai“ ar viešai? Jei laikai save politiku ir aukštos kultūros asmeniu, tai turėk drąsos savo vertinimus paskelbti viešai, o jei nežinai, tai verčiau patylėk, nešmeižk ir nekišk pagalių iš pasalų kitam. Bet gal ir gerai, kad tokių privačių pokalbių esama, aiškiau matosi, kas yra kas.

 3. Anonimas sako:

  Tas kas privatu turi buti zinoma tik dviem zmonem.

 4. Jozui sako:

  Tai negalima buvo viešinti ir DP balsų pirkimo atvejo? Ten gi visi pokalbiai buvo privatūs?

 5. jozas sako:

  o man atrodo neetiska yra paviesinti privatų pokalbį.

 6. Pastaba sako:

  Joo, kas ne pagal Vasiliauskienę, tai sektos , neaiškios grupuotės ir kitokie nusisvaičiojimai.

  Nėra čia ko apie tokias, atsiprašant, nuomones diskutuoti – jau vien iš pagarbos intelektui ir etikai.

 7. Mokytojai sako:

  Ne tik pedagogės ir katalikės, bet ir, deja, savivaldybės tarybos narės….
  Mano vaikas griežia violončele, mokytojas tėvams puikiai išaiškino Suzuki metodo esmę, tai nuostabus žmogus ir labai puikus pedagogas… Paklauskit vaikų, jie patys pasakys, kaip jie vertina savo MOKYTOJĄ.
  Primityvus pavydas, erudicijos neturėjimas,nekultūra egzistuoja ne tik provincijoje, bet čia ji greičiau pasimato….

 8. Mokytoja sako:

  Šitai rajono tarybos savivaldybės narei patiktų tik tai, kas vadintųsi „ privačiu Vasiliauskienės metodu“. Tie, kuriems likimas lėmė šį metodą pažinti iš arčiau, patyrėme jos „privačių“ pokalbių ir vertinimų padarinius.Jų esmė – apkalbėti, pažeminti, suniekinti tą ,kuris ne kvailesnis už ją, o jeigu jis dar kažką daro,o visuomenė tai vertina, tai vargas jam…. Šiame „metode“ didelių darbų nelabai rasi, bet visažiniškumo, arogancijos, daug gražių žodžių, gražių tikslų ir didžiulio susireikšminimo -apstu. Liūdna, kad tai „privatus ir neakivaizdinis“ pedagogės ir katalikės metodas…..

 9. nana sako:

  Pati Suzuki puiki, bet nekvalifikuoti ir neturintys patirties su vaikais dirbti mokytojai ją žlugdo.

Jūsų komentaras:


šeši + trys =

ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu info@krastonaujienos.lt