Rasotas Joninių palinkėjimas     Sveikiname Rasą ir Joną     Sveikiname Joną Žuką    Sušaukiamas Tarybos posėdis    Lietuviai dar neišmoko visų gaisro Londono daugiabutyje pamokų   
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

AUTOBUSŲ GRAFIKAS ŠIRVINTŲ RAJONE

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ko trūksta, kad širvintiškių susisiekimas su Ukmergės ligonine būtų patogesnis? (galite rinktis kelis atsakymus)

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...
Reklaminis skydelis

orai24.lt

 • +13°
  Debesuota su pragiedruliais, lietus
 • +11°
  Debesuota, be kritulių
 • +11°
  Debesuota, be kritulių
 • +11°
  Debesuota su pragiedruliais, trumpalaikiai lietūs
 • +10°
  Debesuota su pragiedruliais, trumpalaikiai lietūs
 • +11°
  Debesuota, be kritulių
 • +9°
  Debesuota su pragiedruliais, be kritulių
2018 birželio 23 d., Šeštadienis

VARDADIENIAI

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

SIŪLO DARBĄ

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

TAPK DONORU

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Tiltiškiai senųjų dzūkų amatų paslapčių vėl mokėsi Varėnos rajone

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Trakų rajono kultūros rūmų Tiltų padalinys priartėjo prie projekto “Dzūkų krašto tradiciniai amatai” įgyvendinimo pabaigos. Projektą finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, iš dalies remia Trakų rajono savivaldybė. Projekto tikslas – edukacinių programų metu sudaryti galimybes projekto dalyviams plačiau pažinti nematerialų tautos paveldą ir tradicinius senuosius dzūkų amatus.

Tai edukacinis ir šviečiamojo pobūdžio projektas, kurio metu Vilniaus apskrities Trakų ir Alytaus apskrities Varėnos rajonų vaikams, jaunimui, vyresnio amžiaus žmonėms sudarytos galimybės plačiau pažinti nematerialų dzūkų paveldą ir senuosius dzūkų amatus. Projektas orientuotas į mažiau socialinių ir ekonominių galimybių turinčius gyventojus bei gyvenančius atokesnėse Dzūkijos vietovėse. Dalyviai buvo iš Trakų rajono Ūtos, Jurgionių, Dusmenų, Bakaloriškių, Senųjų Trakų kaimų, Aukštadvario, Rūdiškių miestelių, Trakų, Vilniaus miestų bei Varėnos rajono Užuperkasio, Čižiūnų, Spenglos kaimų,, Valkininkų miestelio, Senosios Varėnos, Varėnos, Alytaus miestų.

Projekto edukacinėse programose dalyvavo 112 dalyvių, iš jų 84 vaikai ir jaunimas, 8 suaugę, likusieji 8 dalyviai prisidėjo įvairiomis veiklomis. Edukacines programas, seminarą vedė ir projekto dalyvius amatų mokė 10 amatininkų. Tai – etnologai, istorikai, sertifikuotų amatų meistrai, tautodailininkai ir vietiniai amatininkai, patirtį perėmę iš savo tėvų, senolių.

Projekto partneriai – Dzūkijos nacionalinis parkas ir Čepkelių valstybinis gamtinis rezervatas, Varėnos kultūros centro Valkininkų filialas, Varėnos rajono Valkininkų vidurinė mokykla, Trakų rajono Tiltų kaimo bendruomenė.

Šių metų rugsėjo 14 dieną Tiltų kaime medaus ir duonos šventės „Kvepia medumi mūsų stalas“ metu įvyko pirmoji edukacinė programa. Spalio 12 dieną Valkininkų kultūros centre ( Varėnos r.) tęsėme edukacinę veiklą, kurią pradėjome seminaru „Dzūkų krašto tradiciniai amatai“.

Spalio 20 dieną mišri narių grupė vienai dienai išvyko į Maksimonių kaimą Merkinės seniūnijoje, Varėnos rajone, kur dalyvavo edukacinėse programose – mokėsi gamybos iš molio ir šiaudinukų narstymo.

Gamybą iš molio (ekskursija, pamoka, gaminių išdegimas) pristatė Džiugas Petraitis – pripažintas keramikas. Įdomu buvo išgirsti gilią keramikos istoriją Dzūkijos, būtent Merkinės krašte, prisiliesti prie baltojo molio, pasigaminti darbelį ir stebėti krosnį, kurioje jis išdegamas. Malonu buvo apsilankyti kaimiškoje sodyboje, bendrauti ir pamatyti keramikų meninius darbus, kuriuos kuria visa šeima – vyras, žmona, mama.

Pasivaišinę šeimininkų paruošta žolelių arbata, apšilę, po pietų narstėme šiaudinukus. Šio amato mokė tautodailininkė, sertifikuotų amatų meistrė, meno kūrėja Laima Saviščevienė. Visiems buvo įdomu sužinoti, koks šiaudas ir kada nupjautas tinka, kokius darbelius galima gaminti, kokios priemonės ir kt. Ne vienam reikėjo išbandyti savo kantrybę, norint nupinti pagrindinį sodo elementą.

Pagamintas detales sujungėme į bendrą kolektyvinį sodą. Vėliau projekto dalyviai narstė kiekvienas savo įsivaizduojamą darbelį. Ne visiems užteko kantrybės, kruopštumo, tačiau su amatininkės pagalba darbeliai buvo išbaigti.

Spalio 25–28 dienomis, moksleivių rudens atostogų metu, susibūrėme į amatų stovyklą sodyboje „Grikucis“ Pamerkių kaime, Matuizų seniūnijoje, Varėnos rajone. Pirmą vakarą aptarėme jau įvykusias programas, projekto dalyviai pasidalino patirtais įspūdžiais.

Sekančią dieną nuo pat ryto prasidėjo edukacinės veiklos. Ryte sodybos šeimininkė, sertifikuotų amatų meistrė Laima Mačionienė kartu su mergaitėmis pusryčiams kepė grikinius blynus, kuriuos visi pasigardžiuodami valgėme su bruknių, aviečių uogiene.

Vėliau Kostas Mačionis vaikinus mokė drožti šaukštus, o L. Mačionienė su merginomis vėlė iš vilnos angelus kalėdinėms eglutėms. Poilsio pertraukėlių metu visi kartu, pasidalinę darbais, ant laužo gaminome troškinį. Kol puode kunkuliavo troškinys, sodybos šeimininkas K. Mačionis uždavė ne vieną įdomią mįslę apie senovinius rakandus, papasakojo įdomių istorijų.

Vakarop išdrožę šaukštus, nuvėlę žaisliukus, išvažiavome į Valkininkų kultūros centrą pavakaroti. Čia vaikai, jaunimas, senjorai susirinko pasimokyti šokti liaudiškų šokių. Šokti visus mokė Trakų rajono kultūros rūmų Tiltų jaunimo fokloro ansamblio nariai ir jų vadovė Dovilė Tolvaišaitė. Vakaras neprailgo, dalyviai susibūrė bendriems šokiams, žaidimams.

Sekmadienį sodyboje „Grikucis“vėl vyko darbas grupėse. Merginos toliau mezgė riešines, o vaikinai susipažino su vyžų pynimu. Kas norėjo pailsėti tarp užsiėmimų, turėjo skusti bulves ir ruošti pietus. Pietums sodybos šeiminkai pasiūlė dzūkų patiekalą – bandą ant kopūstų lapų. Draugiškai visiems kartu dirbant, banda buvo pašauta į krosnį.

Veiklos ir įdomių pažinimo momentų projekto dalyviams tikrai netrūko – kas sukosi prie puodų, kas mezgė, kas bandė pinti vyžas. Vyžų pynimą pristatė Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato kultūros paveldo skyriaus amatininkas Romas Norkūnas. Meistro pasakojimas, demonstruojamos medžiagos, pasigamintos priemonės labai sudomino vaikinus. Tačiau pats vyžų pynimas reikalauja daug darbo, kantrybė, jėgos ir supratimo. Tad ne visiems ši veikla buvo įkandama. Tačiau prie šio amato būtinas ir reikalingas kitas – virvių vijimas. Tad palaipsniui visi vaikinai susipažino su senoviniu ir dabartiniu virvių vijimo būdais, įsitraukė į veiklą ir kiekvienas nuvijo virvutes.

Po užsiėmimų vakarop išėjome į ekskursiją po Pamerkių apylinkes. Pamerkiai tai senovę menantis ir abipus Merkio upės išsidėstęs kaimas. Sodyba, kurioje apsistojome, įsikūrusi kaimo pakraštyje, ant Merkio kranto. Kita kaimo dalis – už upės. Perėję pakabinamą tiltą per Merkį, atsidūrėme kitoje kaimo pusėje. Brandų Pamerkių kaimo amžių rodo dar iki šių dienų kai kuriose sodybose išlikę senoviniai svirnai, daržinės, paprastos kaimiškos pirkios. Pasukę iš kaimelio kairiau, priėjome Bartelių mišką ir kaimelį, kuriame šalia kapinaičių dunkso apie 1000 metų senumo ąžuolas. Jame kadais buvo slepiama lietuviška spauda. Jo drevėje iškart gali tilpti keli žmonės, o ąžuolą vos apkabino 8 vaikai.

Pirmadienį po pusryčių susibūrėme projekto aptarimui. Pakalbėjome apie jau įgyvendintas veiklas, projekto dalyviai išsakė savo nuomones. Po to, aptarę parodų rengimo ir projekto pristatymo visuomenei planą, nusprendę visi dar kartą susitikti baigiamąjame renginyje, atsisveikinome su sodybos šeimininkais ir išvykome namo.

Parengta pagal Vaivos Neteckienės (projekto vadovė, Trakų rajono kultūros rūmų Tiltų padalinio administratorė), www.trakai.lt, pranešimą.


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis

Jūsų komentaras:


penki − du =

ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu info@krastonaujienos.lt