Statėme, statėme ir pagaliau pastatėme. Už kiek?    Į statybų leidimų išdavimą bus įtraukta visuomenė     Sveikiname Rimą Buloną    Aštuoniolika šeimų gyvena įkurtuvių nuotaikomis    Sveikiname Janiną Voleišo   
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

AUTOBUSŲ GRAFIKAS ŠIRVINTŲ RAJONE

Reklaminis skydelis

Apklausos

Prasideda rinkiminė kampanija. Ar jau pastebėjote politikų suaktyvėjimą? Ar sulaukiate reklamos?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

orai24.lt

 • +3°
  Debesuota, be kritulių
 • +4°
  Debesuota, be kritulių
 • +3°
  Debesuota, be kritulių
 • +3°
  Debesuota, be kritulių
 • +2°
  Debesuota, be kritulių
 • +4°
  Debesuota, be kritulių
 • +2°
  Debesuota, be kritulių
2018 lapkričio 19 d., Pirmadienis

VARDADIENIAI

Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

SIŪLO DARBĄ

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

TAPK DONORU

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Kiaukliuose išvirta 602 cepelinai

22815161_1716244091781811_6034538645095477596_n/ NERINGA TUŠKEVIČIENĖ /

/ Nuotraukos autorės /

Cepelinai — tai mūsų tautos šarvamušiai

sviediniai. Pagardinti spirgučiais ar grietinės padažu jie

visuomet pataiko į lietuvio skrandį, o per jį — į Širdį.

     Aštuonioliktą kartą Kiaukliai tampa cepelinų sostine. Šiais metais čia išvirta 602 cepelinai (su mėsa ir su varške). Kiaukliškiai prisimena, kad pirmajam cepelinų baliui Kiauklių moterys išvirė šimtą cepelinų, bet žmonių susirinko apie dvidešimt. Bėgant metams kaimo žmonės ir aplinkinių kaimų gyventojai pamėgo šį renginį. Ir pastaraisiais metais jau sunkiai telpa visi norintys.

    DSC_0104  Kasmet cepelinus verda geriausios Kiauklių šeimininkės: Rima Lekavicienė, Regina Janickienė, Danute Lemešovienė, Vaida Dilienė, Asta Amankavičienė, Regina Šekštelienė, Audronė Naraškevičienė, Elena Deveikienė, Vaclava Pajaujienė. Visi svečiai net atsistoję plojo ir dėkojo darbščioms Kiauklių moterims už puikios tradicijos puoselėjimą, už gardžius cepelinus.

      Tradiciškai apdovanojami gražiausiai, išradingiausiai sodybas gyventojai: Vaclovas Lisauskas (Rubikonys), Ritos ir Alvydo Masiuku (Rubikonys), Reginos ir Stasio Janickų, Rimantės Raščiūvienės, Raimondos ir Romo Usavičių, Genutės Gudonienes sodybos.

    DSC_0018Kiauklius puošė  ir visą vasarą prie kultūros filialo aplinką tvarkė Lina, Ričiardas, Akvylė ir Aistė Petkevičiai, Ernesta Griškevičienė, Rita Siciniene, Daumantas Amankavičius, Vidmantė Meškienė.

     Visus susirinkusiuosius linksmino Ukmergės kultūros centro Želvos filial kapela “Želvelė”, vadovas V.Butkus. Svečiai šoko ir dainavo, konkurse “Atspėk dainą” azartiškai dalyvavo. Visi galėjo pasigrožėti paroda “Po rudens darbų”

     Tarp linksmybių neužmiršti ir tie, kuriems labai reikia pagalbos. Asta Amankavičienė pranešė, kad prieš kelias dienas Kiaukliuose sudegė gražios šeimos namai. Žmonės liko kaip stovintys. Bendruomenė nusprendė rinkti paramą nukentėjusiai šeimai ir prašė visų svečių prisidėti. Parama bus renkama ir toliau, tad norintys pagelbėti namų netekusiai šeimai, kuri šiuo metu glaudžiasi pas kaimynus ir draugus, gali drąsiai kreiptis į Kiauklių bendruomenę ir gaus kontaktus.

    DSC_0033 Tradiciškai šventę remia: Audronė ir Antanas Naraškevičiai, Vida ir Vytautas Matuliai, Danutė  Lemešovienė, Elvyra ir Albertas Karickai.

       Šventę ir jos organizatorius tradiciškai pagerbė savivaldybės, kultūros, policijos ir žiniasklaidos atstovai.

      Namo svečiai skirstėsi jau spėliodami, kokią staigmeną pamatys kitais metais – kiek gardžių cepelinų šauniosios virėjos sulipdys.

*****

     DSC_0035 Bulvės Lietuvoje atsirado XVIII amžiuje Augusto III viešpatavimo laikais. Antrojoje amžiaus pusėje bulves sodino ir valstiečiai, ypač Rytprūsių lietuviai. Kristijonas Donelaitis „Metuose” rašo apie „visaip virtus kartupelių valgius“. XIX amžiuje jos tapo vienu iš pagrindinių maisto produktų.
Tuomet pirmą kartą karalius paragavo bulvių, kurias, kaip užjūrio keistenybę, augino Vienos imperatoriškuose soduose. Karalius Jonas III įsakė bulves pasodinti savo rezidencijoje Viljanove.
Bulvė šauniai prigijo, prisitaikė prie mūsų klimato. Karaliaus svečiams, nuo amžių pripratintiems prie košių, bulvė iš pradžių nepatiko. Meilę bulvėms įskiepijo… mada („O ternpora, o moresl”). Karaliaus sodininko žentas bulves pradėjo auginti masiškai, o Varšuvos didikai, įvairūs magnatai madingam augalui pinigų nesigailėjo. Apsukrusis sodininko žentas susikaupė nemažą turtelį, o madingieji magnatai išvežiojo bulvių šlovę plačiai plačiai po visą mūsų plačiąją Tėvynę – Lenkijos—Lietuvos valstybę. Taip bulvės pirmą kartą išvydo Lietuvą.

     DSC_0032Tačiau tik karaliaus Augusto III laikais bulvė tapo „industriniu” augalu: daugelyje karaliaus dvarų buvo apgyvendinami saksai kolonistai, kurie puoselėjo šį augalą, su jo auginimu supažindindavo valstiečius. Draudžiamas vaisius skanesnis.  Ši patarlė bulvei pagelbėjo. Apie bulvių populiarinimą išliko visokių paskalų ir išsigalvojimų. Pasakojama, kad valstiečiai į šią naujovę žiūrėjo labai labai įtariai. Amžių patirtis kuždėjo: iš visokių poniškų sumanymų gero nelauk, vien bėdos. Savo ūkeliuose sodinti naujovę vengė, visaip išsisukinėjo. Tuomet buvo sugalvota strateginė gudrybė: kai bulvės pražydėjo ir pribrendo kasimui, prie pirmojo bulvių lauko buvo pastatytas sargybinis, kuriam prisakė saugoti lauką nuo kasikų, bet „ne per labai”. Tamsūs valstiečiai netruko pakliūti ant tos meškerės. Mat amžių patirtis jiems tebekuždėjo: jei ponai saugo, vadinasi, geras daiktas. Slapta pasikasė, išsikepė, paragavo ir… pamilo. Visiems laikams!

     DSC_0009Pirmieji vokiškosios kartopelės daigai. „Pilypas Brazdauskis, Salantų parapijos, Nasrėnų sodžiaus, pasiturįs ūkininkas, metuose 1806 pavasaryje, iš Klaipėdos parvažiavęs, tarė savo šeimynai: „Štai pirkau Klaipėdoje septynias kartopelės — vokiečiai sako, jog tai yra iš Amerikos parvežtos, labai naudingos ir skanios. Mergaite, paimk torielių ir sugraižyk vieną — paragausime ir suprasime ar tiesą vokiečiai sako. “Mergaitė tuo jaus sugraižė vieną žalią kartopelę. Pilypas ir visa šeimyna, su druska pasisudindami kando, bet praryti negalėjo. „Et, negut vokiečiai jas gali valgyti, o ne žmonės”, liepė duoti kiaulei — ta bežiūrint vieną suėdė. Pilypas atsiliepė: „Penkias likusias pasodinkit darže: kad patys negalėsime valgyti, bent kiaules pašersime. “Mergaitė tuoj  darže pas namą ir susodino. Išdygus, stebėjosi lapams naujos žolės ir laiškams. Tą pat metą rudeniop atvažiavo is Liepojaus vokietys linų pirkti. Tam Brazdauskis tarė: „Pirkau kelias kartopelės, bet nežinau, kaip su jomis apsieiti. Pamokink mane. ” Vokietys apsakė, jogei vėlai rudenyje reikia jas rauti: norint valgyti — reikia jas virti ar kepti, per žiemą laikyti arba rūsyje arba kamaroje, it batvinius. Pavasaryje anksti sodinti, bet retai. Pilypas, gavęs rudenyje iš penkių bulvių trisdešimt tris, keletą išvirino ir vėl paragavo; atlikusias sėklai pasiliko”. (M. Valančius. „Antano Tretininko pasakojimas“).


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis

7 Komentarai (-ų)

 1. Anonimas sako:

  Vidmantes renginiai nuosirdesni.

 2. taip sako:

  Šitos visos moterys kuriuos juo kasmet gamina, yra unikalios , daugiau tokių nėra.

 3. Gera sako:

  Gera sugrįžti į Kiauklius ir dalyvauti šventėse. Jos išties nuostabios

 4. 602 sako:

  Nu nieko sau! Šaunuolės!

 5. Astai sako:

  Tik nesustok! Tu nereali! Mylime.

 6. Ačiū sako:

  Nuostabi šventė. Tokia kaimiška ir jauki

 7. Puikumėlis sako:

  Šaunuolės Kiauklių moterys! Pasisekė jų vyrams

Jūsų komentaras:


devyni × šeši =

ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu info@krastonaujienos.lt