Rudens šventė Medžiukų kaimo bendruomenėje (VIDEO)    Pirmasis sezono startas    „Valstiečiai“ su Pinskuviene obuoliauti neis    NEDELSK Rožinio kaspino autobusėlis atvyksta į Širvintas    Šokio spektaklis. Pasaka apie prarastą žiedą. Nemokamai   
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

AUTOBUSŲ GRAFIKAS ŠIRVINTŲ RAJONE

Reklaminis skydelis

Apklausos

Ar jau metas pradėti šildymo sezoną Širvintose?

Peržiūrėti rezultatus

Kraunasi ... Kraunasi ...

orai24.lt

 • +5°
  Debesuota, be kritulių
 • +5°
  Debesuota, be kritulių
 • +5°
  Debesuota, be kritulių
 • +5°
  Debesuota, be kritulių
 • +5°
  Debesuota su pragiedruliais, trumpalaikiai lietūs
 • +5°
  Debesuota, be kritulių
 • +5°
  Debesuota, be kritulių
2018 spalio 23 d., Antradienis

VARDADIENIAI

Reklaminis skydelis

REKLAMA

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Mūsų draugai ir partneriai

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

SIŪLO DARBĄ

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

TAPK DONORU

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Tautinės atminties vietos Lietuvoje ir filmo „Izabelinos paslaptis“ pristatymas

      DSC_4036Tik prieš kelerius metus Lenkijoje ir Lietuvoje buvo minimos 1863 m. sukilimo šimtas penkiasdešimtosios metinės.

   Po paskutiniojo Abiejų Tautų Respublikos padalijimo, tauriausi abiejų šalių – Lietuvos ir Lenkijos – žmonės svajojo sugrąžinti nepriklausomybę, ir ne tik svajojo, bet aktyviai to siekė.

      Paskutinis XIX amžiaus didžiausias tautinis pakilimas įvyko 1863 metais – prasidėjo Sausio sukilimas. Daugelis patriotiškai mąstančių žmonių įstojo į sukilėlių gretas. Jei kas nors dėl tam tikrų priežasčių negalėjo asmeniškai dalyvauti sukilime, tai rėmė sukilėlius maistu ir furažu. Tokių žmonių būta ir mūsų krašte.

     DSC_4108Šiais metais pavasarį Lenkijos Respublikos Ambasada Lietuvoje paskelbė konkursą „Tautinės atminties vietos Lietuvoje“. Šis konkursas paskatino Jauniūnų jaunimą – Lenkų sąjungos narius, ieškoti tokių vietų Širvintų rajone. Tuo tikslu apvažiavome visą rajoną, mums talkino  Širvintų rajono istorijos mokytojai. Ypač daug svarbios informacijos gavome iš Jono Stankevičiaus, kurio dėka atradome iki šiol nežinomą mums paminklą  Širvintų kapinėse – Mikolajo Klimaszewskio, už ką nuoširdžiai dėkojame.

        Dėkojame A. Piškinui, I. Kaziukėnaitei ir visiems, kas mums nors kiek padėjo. Dėka jų sužinojome apie „Kartuvių kalną“  Pypliuose, sužinojome apie  paminklą, pastatytą paskutinio mūšio  vietoje Kyvonių kaime“ , „Už mūsų ir jūsų laisvę“. Apvažiavome Čiobiškį, Juodiškį, Pyplius, Mešliukus, ten, kur vyko mūšiai ir pagal senus dokumentus buvo palaiduoti sukilėliai. Bet laikas greit bėga, matyt kryžiai sutrūnijo, paminklai, galbūt nuvirto, daugiau nieko nepavyko mums surasti.

    DSC_4212Tačiau daugiausiai dėmesio skyrėme Izabelinai – vietovei, esančiai Jauniūnų seniūnijoje. Čia dar prieš Antrąjį Pasaulinį karą buvo dvaras, o šalia buvo koplyčia, pastatyta XVIII – XIX amžių sandūroje. 1863 metais per Velykas šiame dvare  prie velykinio stalo rusų žandarų buvo užklupti ir nužudyti  keli sukilėliai, kuriuos vietiniai gyventojai slaptai  palaidojo prie koplyčios sienos.

    Vietinis jaunimas, vadovaujamas ponios Stefanijos,  nutarė dalyvauti jau minėtame konkurse ir sukūrė filmą „Kokią paslaptį slepia Izabelinos koplyčia“.

      Scenarijų filmui parašė Justina Kropaitė, operatorius Gabrielius Tamošiūnas, režisavo Kamilė Žygis, montavo Gediminas Gridziuška, įgarsino Daniel Adomaitis. Filmas minėtame konkurse laimėjo I vietą, o jo kūrėjai buvo apdovanoti Ambasados Padėkomis bei paskatinti 3 dienų ekskursija į Trimiestį: Gdanskas, Gdynė ir Sopotas.

      DSC_4254Ir štai atėjo diena, kada filmas buvo pristatytas visuomenei. Tai įvyko lapkričio 11 dieną Širvintų rajono savivaldybės Kultūros centro Šiaulių filiale. Prigužėjo pilnutėlė salė žmonių, kurie prisimena, kaip dar prieš porą dešimtmečių toje koplyčioje  rinkdavosi, melsdavosi. Bet kai tarybiniais laikais  buvo uždrausta čia melstis, koplyčia baigė savo gyvavimą.

       Šventę pradėjo Stefanija Tamošiūnienė, kuri pristatė filmo kūrėjus, po to buvo pademonstruotas filmas.

      Savo prisiminimais  su susirinkusiais pasidalino  žemiau pasirašiusi, kuri gerai prisimena koplyčios klestėjimo laikus, bei tėvų ir senelės pasakojimus apie visas peripetijas, susijusias su Izabelina, o taip pat perskaitė keletą savo kūrybos proginių eilėraščių.

            Jaunimas pademonstravo filmuką apie viešnagę Lenkijoje, pasidalijo savo prisiminimais.

        Po to koncertavo ansamblis „Czerwone Maki“, dainavo Teresės Radžiūnienės ir Patricijos Galinauskaitės duetas, bei jaunimo grupė „Green and Gold“. Tai tas pats jaunimas, kuris aktyviai dalyvavo filmo kūrime. Koncertą vainikavo jauna solistė – Liublino Marijos Ciurie-Skladovskos universiteto absolventė – Katarzyna Szydłowska.

      Po koncerto renginio dalyviai dar ilgai nesiskirstė, dalijosi savo prisiminimais. Ne vienas iš jų labai aukštai įvertino visą šventę. O aš pagalvojau: štai, ką gali  padaryti grupė entuziastų, kuriems rūpi ne tik istorinė atmintis, bet ir ateitis, nes visi gyvename po ta pačia saule, visi valgome tą pačią duoną, visų čia namai, čia mūsų visų TĖVYNĖ!

Vladislava Orševska-Kursevičienė

Nuotraukos Stanislav Jaglinski


Susiję straipsniai:

Reklaminis skydelis

3 Komentarai (-ų)

 1. Širvintiškė sako:

  Šis renginys, tai siektinas pavyzdys. Jūs judinate istorijos klodus, nugulusius šiame krašte per šimtmečius. O tie klodai labai dar nepajudinti… Širvintų kraštas istorine prasme labai turtingas. Turintis savyje begalę įvykių, lėmusių Lietuvos ir Lenkijos , kaip valstybių ateit. Širvintos turėjo daug galimybių tai paviešinti, skelbti, diskutuoti tomis temomis ir dalintis. Tai būtų buvę labai svarbu tiek turizmo , tiek tautine prasme. Labai gaila, kad nei buvusi , nei esama “valdžiukė” to dar vis nesuvokia? Praleista proga? Na gal dar ne? Gal dar atsitokės “valdžiukė”, ir vieną dieną suvoks, kad Širvintų “era” prasideda ne su jų “viešpatavimo” diena, bet turi gilią istoriją.

 2. Pritariu Šiauliškietei sako:

  Teko dalyvauti renginyje, tikrai renginys buvo labai aukšto lygio, aukštos kultūros, tolerantiškas, nežiūrint į tai, kad už pataltas organizatoriams teko susimokėti.

 3. Šiauliškė sako:

  Tai labai aukšto lygio renginys. Siulyčiau “kulturšščikams” pasimokyti. O pasimokyti yra ko: kultūros, meno supratimo, tolerancijos, žmoniškumo.

Jūsų komentaras:


šeši − keturi =

ĮSPĖJAME: komentuokite atsakingai, galėdami įrodyti savo teiginius. Melagingi teiginiai ar šmeižtas užtraukia baudžiamąją atsakomybę ne redakcijai, o komentaro autoriui.
PRAŠOME LAIKYTIS TAISYKLIŲ
1.Leidžiami tik straipsnio temą atitinkantys komentarai.
2.Draudžiami įžeidžiantys ir nekorektiški komentarai.
3.Primygtinai siūlome naudoti lietuvišką raidyną ir laikytis gramatikos taisyklių.
4.Administracija pasilieka teisę šalinti taisyklių neatitinkančius komentarus arba jų dalį.
5.Už komentarų turinį atsako tik jų autoriai.
6. Ginčytis su administracija dėl šių taisyklių taikymo yra beprasmiška. Pastabos ir pageidavimai priimami el.paštu info@krastonaujienos.lt